Családi mediáció
Természetes, hogy családi kapcsolataink fontosak a számunkra, mint ahogy az is, hogy egy családban is vannak konfliktusok. Van, hogy kisebbek, van, hogy nagyobbak. Ezek rendezése sokszor családon belül, külső segítség nélkül is sikerül. Ha azonban a vita annyira elfajult vagy sokadik próbálkozásra sem működnek a beszélgetések, akkor érdemes független közvetítő, mediátor segítségét igénybe venni.
Milyen problémák esetén szoktak családi mediátorhoz fordulni?
- időskori gondozás, ápolás körülményei körüli nézeteltérések a családban
- válási mediáció
- az együttéléssel kapcsolatos konfliktusok
- a különválással kapcsolatos konfliktusok
- kamasz és szülő közötti viták
- hagyaték, örökösödés kérdései
- nem családtagok közötti, de fontos kapcsolatokban adódó viták
"Vannak életre szóló kapcsolataink. Ha ezek egy konfliktus miatt el is halványodnak, attól még megmaradnak és hatnak ránk. Kézbe lehet venni a rendezésüket egy nyugodtabb, békésebb életért."
További információ, időpontegyeztetés:
Csikós Dóra
Telefon: +36705308489
Email: info@csikosdora.hu
Hogyan zajlik a családi mediáció?
Általában az egyik családtag kezdeményezi a közvetítő bevonását. A vele történő előkészítő beszélgetés után minden érintett családtaggal felvesszük a kapcsolatot, és ha beleegyeznek a mediációba, akkor velük is előkészítő beszélgetések zajlanak. Ha a konfliktus mediálható, akkor ezután egy vagy több közös ülés következik, ahol minden érintett részt vesz, és a mediátorok által biztosított keretben megbeszélik azokat a kérdéseket, amelyeket fontosnak tartanak az előrelépéshez. Ha sikerül közös megoldásokat elfogadni, akkor megállapodás is születik, amely a jövőbeni kapcsolattartás és a közös döntések alapja lehet.
A mediáció ereje abban rejlik, hogy az álláspontok hátterében lévő, eddig elbújtatott vagy fel nem ismert szükségletek kimondhatók lesznek, ezekből lehet kiindulni. A folyamat a jövőre irányul, nem a hibást keressük, hanem egy élhető, fenntartható megoldást, amely mind a két fél igényeit kielégíti.
Válási mediáció esetén a házasság bírósági felbontásához szükséges megállapodást készítünk, így mindenképpen szót kell ejteni a szülői felügyeleti jogról, a kapcsolattartás módjáról, a gyermektartásról, a lakáshasználati jogról és a házastársi tartásról. Ha van közös gyermek, akkor ő ugyan általában nem vesz részt a mediácóban, de igényeinek megjelenését és érvényesülését biztosítani kell.